PORADNIK DLA PRZYJMUJÄCYCH
JAK PRZYGOTOWAÄ SIÄ NA PRZYJÄCIE UCHODŹCÓW
Z UKRAINY?
stan na dzieÅ 15 marca 2022r.
JeÅli czytacie ten dokument to prawdopodobnie podjÄliÅcie juÅŒ decyzjÄ o przyjÄciu do siebie osób uciekajÄ cych przed wojnÄ w Ukrainie. PoniÅŒej przedstawiamy kilka sugestii i wskazówek, które pomogÄ Wam w zorganizowaniu pobytu Waszych goÅci.
Ich zaÅoÅŒeniem jest to, ÅŒe Wasi goÅcie korzystajÄ z ochrony czasowej, jakÄ daje przez okres 18 miesiÄcy ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w zwiÄ zku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego paÅstwa i gdy bÄdzie to moÅŒliwe, wrócÄ do swoich domów w Ukrainie. Na jej mocy uchodźcy z Ukrainy przebywajÄ na terenie Polski legalnie.
PoniÅŒsze informacje stanowiÄ jedynie wycinek wiedzy gromadzonej przez NGOsy i wolontariuszy zaangaÅŒowanych w pomoc uchodźcom. StÄ d teÅŒ w wielu miejscach sugerujemy siÄgniÄcie do dostÄpnych w sieci kompleksowych zbiorów informacji. Najbardziej kompleksowymi pozostajÄ strony m. st. Warszawy oraz warszawskie vademecum wiedzy sporzÄ dzone i aktualizowane przez FundacjÄ Inna PrzestrzeÅ.
â
Nadanie numeru PESEL
Warunkiem skorzystania z wiÄkszoÅci ÅwiadczeÅ, jakie nowe regulacje przewidujÄ
dla uchodźców z Ukrainy jest rejestracja pobytu uchodźcy na terenie Polski (jeÅli nie dokonaÅa tego StraÅŒ Graniczna naleÅŒy zgÅosiÄ siÄ do gminy/dzielnicy w terminie 60 dni wraz z wnioskiem o PESEL) i nadanie numeru PESEL. Przy tej okazji warto zaÅoÅŒyÄ Profil Zaufany, który uÅatwi skÅadanie dalszych wniosków i obsÅugÄ administracyjnÄ
pobytu. Te dwa ostatnie zadania równieÅŒ powierzono gminom (w przypadku Warszawy sÄ
to urzÄdy dzielnic, gdzie uchodźca przebywa). Zasady uzyskania PESEL wskazano pod tym linkiem.
Ustalenie zasad pobytu
Zapewne udostÄpniacie Waszym goÅciom mieszkanie, dom, lub jakÄ Å ich czÄÅÄ. W interesie wszystkich jest ustalenie jasnych zasad korzystania z nich. Przedstawcie otwarcie Wasze moÅŒliwoÅci, zaÅ w przypadku pobytu dÅuÅŒszego, niÅŒ doraźny podpiszcie umowÄ uÅŒyczenia. Jej dwujÄzyczny wzór znajdziecie tutaj. Dokument taki moÅŒe mieÄ znaczenie jeÅli bÄdziecie starali siÄ o Åwiadczenie dla przyjmujÄ cych uchodźców z Ukrainy (wnioski w tym zakresie bÄdÄ przyjmowaÄ gminy, bÄdzie to kwota 40 zÅ dziennie na okres do 60 dni - w chwili przygotowania tego poradnika szczegóÅy nie sÄ jeszcze znane).
Pomoc medyczna
JeÅli Wasi GoÅcie potrzebujÄ opieki medycznej skorzystajcie z ogólnie dostÄpnych placówek opieki zdrowotnej. Obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli granicÄ od 24.2.2022 r. i posiadajÄ zaÅwiadczenie wystawione przez StraÅŒ GranicznÄ RP lub odcisk stempla StraÅŒy Granicznej RP w dokumencie podróÅŒy, potwierdzajÄ ce legalny pobyt na terytorium RP sÄ uprawnieni do leczenia w NFZ tak jak ubezpieczeni Polacy, a wiÄc u lekarza pierwszego kontaktu, w poradni specjalistycznej, w szpitalu. Upewnij siÄ jednak, ÅŒe dana placówka udzieli pomocy nieodpÅatnie. Podstawowe informacje na ten temat znajdziesz na przygotowanej przez miasto ulotce, a w jÄzyku ukraiÅskim pod tym linkiem. Darmowe Åwiadczenia oferujÄ równieÅŒ prywatne placówki, m.in. Centrum Damiana i LUXMED. WÄ tpliwoÅci i pytania kieruj do:
â
-
W nocy i weekendy dziaÅa infolinia medyczna w jÄzyku ukraiÅskim pod numerem
800 137 200.
-
DziaÅa równieÅŒ teleplatforma pierwszgo kontaktu: DOM - Domowa Opieka Medyczna (mz.gov.pl) oraz platforma Lekarze dla Ukrainy
ââ
W zwiÄ zku z epidemiÄ COVID-19 dostÄpne sÄ darmowe szczepienia, a w miejscach wskazanych tutaj moÅŒna skorzystaÄ z nieodpÅatnych testów.
â
Pomoc psychologicznÄ uzyskaÄ moÅŒna w poradniach miejskich, jak teÅŒ licznych placówkach prywatnych, których listÄ znajdziesz tutaj lub na stronie miejskiej. Znajdziesz tam równieÅŒ numery telefonów zaufania i numery kryzysowe.
Kompleksowe informacje na temat wsparcia medycznego dla uchodźców w Warszawie w zakresie opieki medycznej znajdziesz na stronach miasta i we wspomnianym vademecum.
Nie zapomnijcie teÅŒ o zwierzÄtach domowych, które przybyÅy ze swoimi wÅaÅcicielami. Zasady podróÅŒowania z nimi opisano tutaj. ObowiÄ
zkowe szczepienia psów i pomoc weterynaryjnÄ
realizuje Schronisko Na Paluchu.
Transport
â
Osoby legitymujÄ ce siÄ ukraiÅskim dokumentem toÅŒsamoÅci mogÄ podróÅŒowaÄ komunikacjÄ miejskÄ w Warszawie za darmo. Te same zasady obowiÄ zujÄ w: komunikacji krajowej PKP Intercity (pociÄ gi pospieszne, II klasa), regionalnej – ÅKA, Koleje DolnoÅlÄ skie, Koleje Mazowieckie, Polregio. WiÄcej informacji na temat poÅÄ czeÅ kolejowych znajdziesz na stronach PKP lub miejskich.
â
Sprawy socjalne i pomoc spoÅeczna
â
Zapewne udaÅo Wam siÄ juÅŒ caÅkiem dobrze skomunikowaÄ z Waszymi goÅÄmi: nasze jÄzyki nie sÄ tak odlegÅe od siebie, a w razie czego jest zawsze tÅumacz Google. MoÅŒe jednak pojawiÄ siÄ koniecznoÅÄ przetÅumaczenia dokumentacji. Kontakt do tÅumaczy-wolontariuszy znajdziecie tutaj.
â
Wielu warszawskich notariuszy zadeklarowaÅo chÄÄ darmowego poÅwiadczania kopii dokumentacji niezbÄdnej dla zaÅatwiania spraw w Polsce. Ich listÄ, podobnie jak listÄ prawników innych specjalnoÅci oferujÄ cych pomoc prawnÄ znajduje siÄ z kolei tutaj oraz na stronach miejskich i tutaj.
â
Obywatelom Ukrainy uciekajÄ cym przed wojnÄ przysÅuguje jednorazowe Åwiadczenie na niezbÄdne wydatki w wysokoÅci 300 zÅ, wypÅacane przez gminy. WiÄcej na ten temat przeczytasz tutaj.
â
Obywatelowi Ukrainy mogÄ
byÄ przyznawane Åwiadczenia pieniÄÅŒne i niepieniÄÅŒne, na zasadach i w trybie ustawy z 12.3.2004 r. o pomocy spoÅecznej (zasiÅki, pomoc rzeczowa itp.), które jednak zazwyczaj oparte sÄ
na kryteriach dochodowych i wiÄ
ÅŒÄ
siÄ ze zÅoÅŒeniem oÅwiadczenia o sytuacji majÄ
tkowej i rodzinnej. WiÄcej na ten temat przeczytasz tutaj.
WaÅŒnym źródÅem informacji o wszelkich kwestiach formalnych, pozostajÄ warszawskie strony miejskie oraz strony UrzÄdu ds. Cudzoziemców, gdzie dowiecie siÄ wiÄcej m.in. o legalizacji pobytu na staÅe lub dÅuÅŒszego, niÅŒ ustawowe 18 miesiÄcy.
â
Edukacja
Z czasem dzieci Waszych goÅci powinny pójÅÄ do szkóÅ i przedszkoli. Wszystkie dzieci przybywajÄ ce z zagranicy, bÄdÄ ce w wieku 7-18 lat, korzystajÄ z nauki w szkoÅach publicznych na takich samych zasadach, jak dzieci polskie. Wszystkie dzieci w wieku 3-6 lat, które nie majÄ polskiego obywatelstwa i mieszkajÄ w Warszawie majÄ prawo do korzystania z opieki przedszkolnej. SzczegóÅowe zasady naboru do szkóÅ i przedszkoli, w tym listÄ przedszkoli oferujÄ cych bezpÅatne miejsca dla UkraiÅców znajdziesz tutaj bÄ dź na stronach rzÄ dowych. W vademecum oraz na stronach miasta znajdziesz równieÅŒ kontakt do dzielnicowych koordynatorów edukacji dla uchodźców z Ukrainy.
Uczniowie przybywajÄ cy z zagranicy sÄ przyjmowani do publicznych szkóÅ na podstawie dokumentów potwierdzajÄ cych uczÄszczanie do szkoÅy za granicÄ . W Warszawie funkcjonujÄ równieÅŒ szkoÅy, w których (na róÅŒnych poziomach edukacji) dziaÅajÄ tak zwane oddziaÅy przygotowawcze (klasy powitalne), w których dziecko przez okres do 1 roku uczy siÄ j. polskiego. Po osiÄ gniÄciu przez dziecko odpowiedniego poziomu jÄzyka, przenoszone jest ono do “zwykÅej” klasy. OddziaÅy takie dziaÅajÄ w 5 szkoÅach podstawowych i jednym liceum:
â
-
SzkoÅa Podstawowa nr 264 im. Gabrieli Mistral - dla klas IV-VI i dla klas VII -VIII
-
SzkoÅa Podstawowa nr 152 im. Marii DÄ browskiej – dla klas I-III
-
SzkoÅa Podstawowa Nr 221 z OddziaÅami Integracyjnymi im. Barbary BronisÅawy Czarnowskiej
-
SzkoÅa Podstawowa nr 58 im. Tadeusza Gajcego w Warszawie
-
Szkole Podstawowej nr 60 im. Powstania Listopadowego
-
XLV Liceum OgólnoksztaÅcÄ cym im. Romualda Traugutta przy ul. MiÅej 26 (Wola)
Warto dodaÄ, ÅŒe uczeÅ nie wÅadajÄ cy jÄzykiem polskim w wystarczajÄ cym stopniu ma prawo do 2 godzin dodatkowej, bezpÅatnej nauki jÄzyka polskiego oraz do zajÄÄ wyrównawczych z poszczególnych przedmiotów.
PamiÄtaj, ÅŒe rekrutacja na kolejny rok szkolny, zarówno w zakresie szkóÅ podstawowych, jak i przedszkoli, zaczyna siÄ zwykle na przeÅomie lutego i marca.
Zasady kontynuacji nauki na wyÅŒszych uczelniach opisane zostaÅy na stronach Ministerstwa Edukacji
Polecamy teÅŒ specjalny poradnik i vademecum informacji o edukacji w Warszawie (w tym równieÅŒ w zakresie wsparcia pozaszkolnego), które znajdziesz tutaj.
W warunkach domowych polecamy zaÅ lekturÄ ksiÄ ÅŒek dla dzieci i pracÄ z materiaÅami edukacyjnymi, które moÅŒna znaleÅºÄ tutaj, tutaj, tutaj oraz tutaj.
Praca
Obywatele Ukrainy po wybuchu wojny uzyskali uÅatwienia w dostÄpie do polskiego rynku pracy. MoÅŒliwe jest zlecenie pracy bez uzyskania pozwolenia na pracÄ w oparciu o powiadomienie skÅadane przez pracodawcÄ rejestrowane w UrzÄdzie Pracy, bez koniecznoÅci uzyskania zezwolenia. WiÄcej na ten temat znajdziesz tutaj lub na stronach UrzÄdu Pracy. Nowa ustawa przewiduje uÅatwienia dla osób posiadajÄ cych kwalifikacje w zawodach medycznych. UkraiÅcy mogÄ równieÅŒ zarejestrowaÄ siÄ w polskim urzÄdzie pracy jako osoby bezrobotne lub poszukujÄ ce pracy.
We wszelkich sprawach poszukujcie informacji na stronach/infoliniach dedykowanych sprawie pomocy UkraiÅcom
â
-
Informacje dla obywateli Ukrainy: https://www.gov.pl/web/udsc/ukraina
-
Warszawa, infolinia miejskich punktów informacyjnych: +48 22 656 64 63 oraz
Warszawskie inicjatywy wsparcia uchodźców i uchodźczyÅ z Ukrainy