top of page

 KIM JESTEŚMY?

Wspólnota Sant'Egidio w Warszawie to grupa młodych ludzi, którzy modlą się za ubogich i wychodzą na ulice miasta, aby spotkać żyjących tam bezdomnych. Przygotowujemy dla nich "kolacje na ulicy" w centrum miasta, spotykamy się na dworcach, wyruszamy na peryferia odwiedzając pustostany, przyczepy kempingowe, ogródki działkowe i stare garaże, gdzie żyją nasi przyjaciele. Zupa, kanapki, ubrania są początkiem więzi, która zmienia nas wszystkich. Wspólny wysiłek prowadzi czasem do wyjścia z bezdomności, nawet po 20 latach przebywania na ulicy. Tak stało się między innymi w przypadku kobiet i mężczyzn, którzy zamieszkali w prowadzonych przez nas „domach sióstr i braci”.

 

Na warszawskim Powiślu funkcjonuje także "Szafa Przyjaciół", miejsce w którym osoby bezdomne i ubogie mogą znaleźć dla siebie ubrania i buty, pochodzące od Warszawiaków, którzy chcą być solidarni, a jednocześnie ekologiczni. 

 

Raz w tygodniu odwiedzamy także mieszkańców jednego z większych warszawskich DPS-ów, w którym żyją osoby starsze i chore. Te proste, spotkania pozwalają przełamać samotność i rutynę mieszkańców domu, a nas uczą czułości, łagodności i mądrości, jaką mogą przekazać ludzie starsi. 

 

Wszystkim naszym działaniom towarzyszy modlitwa. Modlimy się czytając Słowo Boże, modlimy się wspólnie za ubogich, o pokój, za chorych... Organizujemy ekumeniczne modlitwy za uchodźców oraz liturgie męczenników. Ważnym wydarzeniem są dla nas Święta z Ubogimi, które rokrocznie gromadzą przy stole 500 ubogich, angażując w przygotowania drugie tyle wolontariuszy.

 

Jesteśmy obecni w Warszawie od 2008 roku. Jesteśmy częścią wspólnoty, która przekracza wiele granic. To ruch ludzi świeckich, a więc mających swoje zawody i rodziny, powstały w 1968 roku w Rzymie z inicjatywy Andrei Riccardiego. Zebrał on grupę licealistów aby słuchać i wspólnie wcielać w życie Ewangelię. Odniesieniem była dla nich pierwsza wspólnota chrześcijańska z Dziejów Apostolskich i postać św. Franciszka z Asyżu. Ta początkowo mała grupa wyszła na peryferie miasta, pomiędzy baraki otaczające Rzym, w których żyło dużo ubogich imigrantów, i otworzyła świetlicę dla dzieci nazywaną później "Szkoła Pokoju”.

 

Dzisiaj ubodzy, z którymi przyjaźni się Wspólnota to także bezdomni, starsi, samotni i chorzy, dzieci ulicy, osoby niepełnosprawne, imigranci, uchodźcy, więźniowie, chorzy na AIDS w Afryce. Wspólnota znana jest także ze swego zaangażowania na rzecz pokoju oraz ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego. W ciągu 50 lat stała się siecią wspólnot, które istnieją w ponad 70 krajach świata. W Polsce Wspólnota Sant'Egidio istnieje także w Chojnie i Poznaniu, zaprzyjaźnione z nami grupy działają także w innych miastach.

 

Więcej na: www.santegidio.org

„Idźcie naprzód tą drogą: modlitwa, ubodzy i pokój. Idąc nią pomożecie wzrastać współczuciu w sercu społeczeństwa – co jest prawdziwą rewolucją, rewolucją współczucia i czułości – wzrastać przyjaźni w miejsce duchów nieprzyjaźni i obojętności.”
 
Papież Franciszek
do Wspólnoty Sant'Egidio, 15.06.2014
bottom of page