KIM JESTEŚMY?

Wspólnota Sant'Egidio w Warszawie to grupa młodych ludzi, którzy modlą się za ubogich i wychodzą na ulice miasta, aby spotkać żyjących tam bezdomnych. Przygotowujemy dla nich "kolacje na ulicy" w centralnych punktach miasta, spotykamy się na dworcach, na lotnisku, wyruszamy na peryferia odwiedzając pustostany, przyczepy kempingowe, ogródki działkowe i stare garaże, gdzie żyją nasi przyjaciele. Zupa, kanapki, kubek herbaty są początkiem więzi, która zmienia nas wszystkich. Od czerwca 2017 roku na Tamce funkcjonuje “Szafa Przyjaciół”, miejsce gdzie osoby będące w potrzebie mogą wybrać i za darmo otrzymać potrzebne im ubrania, a mieszkańcy Warszawy przekazać im je w duchu ekosolidarności. Raz w tygodniu odwiedzamy także mieszkańców jednego z większych warszawskich DPS-ów, w którym żyją osoby starsze i chore. Opiekujemy się jedną z rodzin uchodźców z Homs w Syrii mieszkającą dziś w Warszawie.

 

Tym co daje nam siłę i motywuje do wychodzenia na ulice naszego miasta jest wspólna modlitwa i Ewangelia. Modlimy się razem także o pokój, zapraszamy osoby, które mogą nam opowiedzieć z pierwszej ręki o sytuacji w krajach pogrążonych w wojnach i konfliktach, modlimy się za chorych. Organizujemy ekumeniczne modlitwy za uchodźców oraz liturgie męczenników. Ważnym wydarzeniem są dla nas Święta z Ubogimi, które gromadzą od kilku lat 400 ubogich, angażując w przygotowania nie mniej wolontariuszy. Na co dzień jest nas dużo mniej, nieco ponad 100 osób. Jesteśmy w Warszawie od 2008 roku.

 

Jesteśmy częścią wspólnoty, która przekracza wiele granic. To ruch ludzi świeckich, a więc mających swoje zawody i rodziny, powstały w 1968 roku w Rzymie, do którego należy ok. 60 tys osób, zaangażowanych w ewangelizację i służbę ubogim w 75 krajach. W Polsce Wspólnota Sant'Egidio istnieje także w Chojnie i Poznaniu, a zaprzyjaźnione z nami grupy także w kilku innych miastach.

 

Więcej na: www.santegidio.org

„Idźcie naprzód tą drogą: modlitwa, ubodzy i pokój. Idąc nią pomożecie wzrastać współczuciu w sercu społeczeństwa – co jest prawdziwą rewolucją, rewolucją współczucia i czułości – wzrastać przyjaźni w miejsce duchów nieprzyjaźni i obojętności.”
 
Papież Franciszek
do Wspólnoty Sant'Egidio, 15.06.2014