top of page

POPRZEDNIE ŚWIĘTA

W 2021 roku ponownie z powodu wysokiego wskaźnika zakażeń na COVID-19 nie mogliśmy usiąść z naszymi przyjaciółmi do wspólnego świątecznego stołu. Mając jednak przekonanie, że świętowanie jest potrzebne, zwłaszcza, gdy tak wiele osób doświadcza samotności i trudności materialnych, zorganizowaliśmy Święta z Ubogimi w innej formie, dostosowanej do sytuacji epidemicznej w kraju. W dniu 25 grudnia prezenty i świąteczne obfite obiady rozdaliśmy 600 osobom: 70 osobom dostarczyliśmy je w miejscach, w których przebywają, na tzw. „peryferiach” miasta. Pozostałe osoby zaprosiliśmy do 3 warszawskich kościołów. W każdym z nich miały miejsce po dwa świąteczne spotkania, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności co pozwoliło każdemu z imiennie zaproszonych gości spędzić ten dzień w bezpiecznej, ale i rodzinnej atmosferze. 

 

Przed świętami zorganizowaliśmy zabawę dla dzieci uczestniczących w zajęciach naszej Szkoły Pokoju i ich rodziców. Wzięło w niej udział ok. 50 osób pochodzących z Afganistanu, Egiptu, Czeczeni, Bangladeszu, Iraku oraz Polski. Każde z dzieci otrzymało przygotowany dla siebie prezent. Prezenty zostały dostarczone także 100 starszym mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej na Solcu. Po świętach setka prezentów oraz świąteczne ciasta i słodycze trafiły także do osób dorosłych przebywających w Ośrodku dla Cudzoziemców w Dębaku. Świętowaliśmy również 6 i 7 stycznia, razem z Kościołami Wschodnimi, obchodzącymi wtedy Boże Narodzenie, organizując świąteczne spotkania w cerkwiach i rozdając prezenty oraz obiady dla około 60 ubogich wyznawców prawosławia, grekokatolików i Koptów, pochodzących z Ukrainy, Białorusi, Dagestanu i Egiptu, którzy mieszkają w naszym mieście.

 

W przygotowanie świąt było zaangażowanych ok. 350 osób - członków Wspólnoty Sant’Egidio w Warszawie i wolontariuszy.

W Warszawie, Boże Narodzenie świętujemy z ubogimi od 2009 roku. Początkowo organizowaliśmy spotkania wigilijne tuż przed Świętami, a od 2017 roku przygotowujemy Obiady Bożonarodzeniowe, które odbywają się 25 grudnia. Z roku na rok zapraszamy coraz więcej gości

„Nauczyliście się dostrzegać innych, zwłaszcza najuboższych; i życzę Wam, (...) aby pomiędzy wami zacierała się różnica między tym, kto pomaga i komu się pomaga.”
 
Papież Franciszek
do Wspólnoty Sant'Egidio, 15.06.2014

Posłuchaj także w filmach z poprzednich lat, o czym chcą nam powiedzieć Ubodzy. 

 

Wspólnota Sant'Egidio organizuje Obiady Bożonarodzeniowe od 1982 roku, kiedy to po raz pierwszy członkowie wspólnoty, wraz z niewielką grupą ubogich, usiedli wspólnie przy świątecznym stole w bazylice Santa Maria in Trastevere w Rzymie. Obecnie Obiad Bożonarodzeniowy odbywa się w ponad 1300 miejscach, 76 krajach i uczestniczy w nim ponad 200 tysięcy gości. 

bottom of page