POPRZEDNIE ŚWIĘTA

Boże Narodzenie świętujemy z ubogimi od 2009 roku. Początkowo organizowaliśmy spotkania wigilijne tuż przed Świętami, a od 2017 roku przygotowujemy Obiady Bożonarodzeniowe, które odbywają się 25 grudnia. Z roku na rok zapraszamy coraz więcej gości. W 2019 roku do świątecznego stołu zasiadło 550 osób, głównie bezdomnych, starszych i samotnych oraz imigrantów i uchodźców, a w przygotowania włączyło się ponad 600 wolontariuszy. Było to święto radości i bliskości. „Pewnie nie ma w Warszawie innej tak dużej rodziny” – powiedział do zebranych kard. Kazimierz Nycz. Trudno opisać tę atmosferę. Najlepiej zobaczcie sami!

„Nauczyliście się dostrzegać innych, zwłaszcza najuboższych; i życzę Wam, (...) aby pomiędzy wami zacierała się różnica między tym, kto pomaga i komu się pomaga.”
 
Papież Franciszek
do Wspólnoty Sant'Egidio, 15.06.2014

Posłuchaj także w filmach z poprzednich lat, o czym chcą nam powiedzieć Ubodzy. 

 

Wspólnota Sant'Egidio organizuje Obiady Bożonarodzeniowe od 1982 roku, kiedy to po raz pierwszy członkowie wspólnoty, wraz z niewielką grupą ubogich, usiedli wspólnie przy świątecznym stole w bazylice Santa Maria in Trastevere w Rzymie. Obecnie Obiad Bożonarodzeniowy odbywa się w ponad 1300 miejscach, 76 krajach i uczestniczy w nim ponad 200 tysięcy gości.