DLACZEGO TO ROBIMY?

Świąteczny obiad z ubogimi to tradycja Wspólnoty Sant'Egidio, która sięga 1982 roku. Wtedy po raz pierwszy mała grupa biednych zasiadła do świątecznego stołu w Bazylice Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu. Było około 20 zaproszonych gości – kilka starszych osób z Zatybrza, z którymi członkowie Wspólnoty zaprzyjaźnili się, a którzy w tym dniu zostaliby sami, oraz osoby bezdomne, które poznali na ulicach Rzymu. Od pierwszego obiadu bożonarodzeniowego minęło już ponad 35 lat. Świąteczny stół rozrastał się każdego roku i z Zatybrza dotarł do wszystkich miejsc na świecie, gdzie Wspólnota jest obecna.


Dlaczego właśnie w Boże Narodzenie chcemy spotykać się z ubogimi przy świątecznym stole?

 

Wspólnota jest rodziną skupioną wokół Ewangelii. Dlatego podczas świąt Bożego Narodzenia, kiedy wszystkie rodziny spotykają się przy stole, chcemy świętować razem z ubogimi, którzy stali się naszymi przyjaciółmi.

 

Święty Franciszek mawiał, że Boże Narodzenie to „święto nad świętami” – powinno dotyczyć wszystkich, nie wyłączając nikogo. Tomasz z Celano opowiada, że „Franciszek chciał, aby w tym dniu żebracy byli karmieni przez bogatych, a osły i woły dostawały większe racje siana niż zazwyczaj”. W Greccio, wiosce położonej w Lacjum, gdzie została wykonana pierwsza bożonarodzeniowa szopka,  św. Franciszek pojawił się na posiłku ucztujących braci ubrany jak biedny, właśnie po to, aby przypomnieć im, że wszyscy powinni brać udział w świętach, szczególnie ubodzy. W Boże Narodzenie na całym świecie rodziny spotykają się, kupują sobie prezenty pod choinkę, zastawiają świąteczny stół. Dla tych, którzy nie mają nikogo, te święta bardziej niż wszystkie inne stają się dniami smutku i samotności. W czasie, który przypomina, że Jezus urodził się w ubóstwie dla zbawienia świata chcemy stawać się rodziną dla tych, którzy jej nie mają i sprawić, by także bezdomni mogli poczuć się w Kościele jak w domu.

„Nikt nie jest na tyle ubogi, aby nie mógł pomagać innym.” 
 
Andrea Riccardi, 
założyciel Wspólnoty Sant’Egidio

© 2015-2020 Wspólnota Sant'Egidio 

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now