© 2015-2019 Wspólnota Sant'Egidio 

KIM JESTEŚMY?

Wspólnota Sant'Egidio w Warszawie to grupa młodych ludzi, którzy modlą się za ubogich i wychodzą na ulice miasta, aby spotkać żyjących tam bezdomnych. Przygotowujemy dla nich "kolacje na ulicy" w centrum miasta, spotykamy się na dworcach, na lotnisku, wyruszamy na peryferia odwiedzając pustostany, przyczepy kempingowe, ogródki działkowe i stare garaże, gdzie żyją nasi przyjaciele. Zupa, kanapki, kubek herbaty są początkiem więzi, która zmienia nas wszystkich. Od czerwca 2017 roku na Tamce funkcjonuje “Szafa Przyjaciół”, miejsce gdzie osoby będące w potrzebie mogą wybrać i za darmo otrzymać potrzebne im ubrania, a mieszkańcy Warszawy przekazać im je w duchu ekosolidarności. Raz w tygodniu odwiedzamy także mieszkańców jednego z większych warszawskich DPS-ów, w którym żyją osoby starsze i chore. Opiekujemy się jedną z rodzin uchodźców z Homs w Syrii mieszkającą dziś w Warszawie.

 

Tym co daje nam siłę i motywuje do wychodzenia na ulice naszego miasta jest wspólna modlitwa i Ewangelia. Modlimy się razem także o pokój, rozmawiamy o sytuacji w krajach pogrążonych w wojnach i konfliktach, modlimy się za chorych. Organizujemy ekumeniczne modlitwy za uchodźców oraz liturgie męczenników. Ważnym wydarzeniem jest dla nas Wigilia z Ubogimi, która w 2016 roku zgromadziła 450 ubogich, angażując w przygotowania ponad 700 młodych ludzi. Na co dzień jest nas dużo mniej, nieco ponad 100 osób. Jesteśmy w Warszawie od 2008 roku.

 

Jesteśmy częścią wspólnoty, która przekracza wiele granic. To ruch ludzi świeckich, a więc mających swoje zawody i rodziny, powstały w 1968 roku w Rzymie, do którego należy ok. 60 tys osób, zaangażowanych w ewangelizację i służbę ubogim w 75 krajach. W Polsce Wspólnota Sant'Egidio istnieje także w Chojnie, Szczecinie, Poznaniu i Krakowie.

 

Więcej na: www.santegidio.org

„Idźcie naprzód tą drogą: modlitwa, ubodzy i pokój. Idąc nią pomożecie wzrastać współczuciu w sercu społeczeństwa – co jest prawdziwą rewolucją, rewolucją współczucia i czułości – wzrastać przyjaźni w miejsce duchów nieprzyjaźni i obojętności.”
 
Papież Franciszek
do Wspólnoty Sant'Egidio, 15.06.2014

DLACZEGO TO ROBIMY?

Świąteczny obiad z ubogimi to tradycja Wspólnoty Sant'Egidio, która sięga 1982 roku. Wtedy po raz pierwszy mała grupa biednych zasiadła do świątecznego stołu w Bazylice Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu. Było około 20 zaproszonych gości – kilka starszych osób z Zatybrza, z którymi członkowie Wspólnoty zaprzyjaźnili się, a którzy w tym dniu zostaliby sami, oraz osoby bezdomne, które poznali na ulicach Rzymu. Od pierwszego obiadu bożonarodzeniowego minęło już ponad 30 lat. Świąteczny stół rozrastał się każdego roku i z Zatybrza dotarł do wszystkich miejsc na świecie, gdzie Wspólnota jest obecna.


Dlaczego właśnie w Boże Narodzenie chcemy spotykać się z ubogimi przy świątecznym stole?

 

Wspólnota jest rodziną skupioną wokół Ewangelii. Dlatego podczas świąt Bożego Narodzenia, kiedy wszystkie rodziny spotykają się przy stole, chcemy świętować razem z ubogimi, którzy stali się naszymi przyjaciółmi.

 

Święty Franciszek mawiał, że Boże Narodzenie to „święto nad świętami” – powinno dotyczyć wszystkich, nie wyłączając nikogo. Tomasz z Celano opowiada, że „Franciszek chciał, aby w tym dniu żebracy byli karmieni przez bogatych, a osły i woły dostawały większe racje siana niż zazwyczaj”. W Greccio, wiosce położonej w Lacjum, gdzie została wykonana pierwsza bożonarodzeniowa szopka,  św. Franciszek pojawił się na posiłku ucztujących braci ubrany jak biedny, właśnie po to, aby przypomnieć im, że wszyscy powinni brać udział w świętach, szczególnie ubodzy. W Boże Narodzenie na całym świecie rodziny spotykają się, kupują sobie prezenty pod choinkę, zastawiają świąteczny stół. Dla tych, którzy nie mają nikogo, te święta bardziej niż wszystkie inne stają się dniami smutku i samotności. W czasie, który przypomina, że Jezus urodził się w ubóstwie dla zbawienia świata chcemy stawać się rodziną dla tych, którzy jej nie mają i sprawić, by także bezdomni mogli poczuć się w Kościele jak w domu.

„Nikt nie jest na tyle ubogi, aby nie mógł pomagać innym.” 
 
Andrea Riccardi, 
założyciel Wspólnoty Sant’Egidio
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now